+90 262 724 9448 info@uv-tek.net

Otomatik Sprey Makinesi

Ahşap ve PVC panellerin 3 boyutlu yüzeyleri üzerine boya ve vernik uygulamaları için tasarlanmıştır.

Kapı panelleri, kabin panelleri, modüler mobilya 3D yüzeyleri, ve benzeri her 3D yüzeylerin sprey kaplamaları için uygundur.

01.Genel Özellikleri

Boya Atım Tabanca Sistemi:

Tamamen bilgisayardan kontrol edilen ve servo kontrollü 2 adet salınımlı kol sisteminden oluşmaktadır. Sektörde en çok tercih edilen Wagner marka sprey tabancaları kullanılmaktadır.

Her bir kola 2, 4 veya 6 tabanca bağlanabilecek alt yapıya sahip olup toplam 12 sprey tabancası ve 3 farklı boya pompası takılabilir. Tabancaların boya ve boyanacak panel kalınlığına göre atım açıları ve atım yüksekliği kolayca ayarlanmaktadır. Bu özellik sayesinde cumba, kalınlık ve parçanın şekline bağlı kalmaksızın tüm parçaların sorunsuz ve amaca uygun boyanmasını sağlar.

Antistatik Barlı – Fırçalı Toz Alma Ünitesi:

Kaplama ve dolgu zımparaları yapılmış düz panellerin üst yüzeyinin temizlenmesi ve zımparalama / fırça sürtünmesi sonucu oluşan statik elektrik etkisinin giderilmesini sağlar. Bu sayede, boyanmış ürünlerin toz ve ufak partikülleri üzerine çekmesi engellenmiş olur. Bu işlem özellikle parlak son kat uygulamalarında büyük önem taşımaktadır.

Konveyör Bant Temizleme Sistemi Teknik Özellikleri:

Makinenin temizleme ünitesi kendine has özel tasarımı sayesinde taşıma bandını mükemmel ve sorunsuz şekilde temizleyebilmekte ve temizleme ünitesinin bakım ve ayarları çok kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

Birinci tambur ; Krom kaplıdır ve bant dönüş yönünün tersine dönerek banttan boyayı sıyırır ve bozmadan pnömatik piston ile iterek geri toplama kabına boşaltır. Yine krom kaplı bir temizleme bıçağı ile kurutmasını sağlar.

İkinci tambur ; Tiner beslemesi ile bant üzerinde kalan boyanın çözünerek kazınmasını ve bantın tam olarak temizlenip kuru bir şekilde tekrar çalışmaya hazır olmasını sağlar.

Tiner dolaşım tankları paslanmaz çelikten imal edilmiştir.

Bütün temizlik sistemi komple tekerlekler vasıtasıyla makina dışına alınarak kısa ve pratik olarak bakım yapılmasını sağlar. Makinanın ön ve yan yüzeyde bulunan kapaklar sayesinde makinanın bütün hareketli aksamına kolay ve pratik ulaşım imkanı sağlanmaktadır.

Otomasyon ve Ayar Parametreleri:

Sprey parametreleri tamamen PLC üzerinden ve çok kolay bir şekilde değiştirilebilmektedir. 10’’ renkli dokunmatik ekran ve dokunmatik panel kullanılarak makine üzerindeki bütün bilgi ve parametrelere kolayca ulaşım sağlanmakta ve değişim yapılabilmektedir. İstenirse günlük çalışma bilgileri ve yapılan iş adedi çıktı veya döküm olarak alınabilmektedir.

Kumanda panelinde bulunan esnek yazılım sayesinde:

1. Sıklıkla çalışılan parçaların ölçüleri makine hafızasına alınarak, parça hafızadan geri çağrıldığında makinanın kendi ayarlarını otomatik olarak yapmasını sağlar.

2. Kısa süre içinde renk ve ölçü değişimlerine olanak verir.

3. Kullanıcıdan kaynaklanabilecek hata veya ayar bozukluklarını ve zaman kayıplarını engellemiş olur.

4. Ekranda bulunan makine görseli ile kullanıcının parametreleri daha kolay ve kısa sürede değiştirmesini sağlar.

Filtre ve Temizlik Sistemi:

Filtre sistemi ile makine içerisinde, özellikle parlak boya atımlarında istenilen temiz ve tozsuz ortam oluşturulur.

Üst Hava Besleme Sistemi:

Makinede bulunan fanlar ve kabin içi kısımdaki filtre grubu sayesinde atım odası içine yukarıdan sürekli temiz havanın basılmasını sağlar. 8500 m3/saat kapasiteli ve E5 kalitesinde hava sevk edilir. Basılan hava miktarı frekans invertörü ile kontrol paneli üzerinde hassas olarak ayarlanabilir.

Alt Hava Emme Sistemi:

Kirlenmiş hava, emme fanı sayesinde emilerek makine içerisinde sağ ve sol kenarlara yerleştirilmiş kanallardan sistemin dışına atılmaktadır.

Bütün bu özelliklerin yanında makinenin ağır bir kütleye ve rijit yapıya sahip olması da titreşimsiz bir çalışma ve mükemmel yüzeyler oluşturmasına katkı yapmaktadır.

Çift Hareket Kollu Otomatik Sprey Boyama Makinası Teknik Özellikler :

  • Toplam Uzunluk : 3850 mm
  • Toplam Genişlik : 2300 mm Kabin (5000 mm emiş fanıyla birlikte)
  • Toplam Yükseklik : 2700 mm
  • Toplam Kurulu Güç : 18 kW
  • Kabin İçine Verilen Taze Hava : 8500 m3/saat
  • Minimum Boyanabilecek Parça Uzunluğu : 280 mm
  • Bant Genişliği : 1650 mm (Mak. Malzeme Genişliği 1300 mm)
  • Parça Ölçüsü Tanımlama : 20 mm çözünürlük (fotosel)
  • Konveyör Hızı : 1-6 m/dak (invertör ayarlı)
  • Konveyör Bantı Motor Gücü : 0,75 kW
  • Bant Temizleme Sistemi Motor Gücü : 0,75 kW
  • Boya Tabancaları Hareket Motor Gücü : 4 kW servo motor
  • Max Tabanca Hızı : 120 m/dak
  • Temiz Hava Besleme Fan Gücü : 3,5 kW
  • Hava Emiş Fan Gücü : 5,5 kW
  • Emiş Fanı Kapasitesi : 12000 m3/saat
  • Bant temizliği ve boya geri kazanımı için temiz çift tamburlu sistem